Jak vybrat herní pc ?

4444444

Vzhledem k tomu, že vybrat herní pc nemusí být pro značnou část zájemců úplně jednoduchá záležitost a mnoho z nich se nechá zlákat zdánlivě výhodnou nabídkou, tak jsme připravili tento článek, který by mohl pomoci s výběrem a dodat potřební informace, aby kupující nenaletěl.

Pokud nehcete ztrácet čas čtením článků, tak můžete zaslat vybrané počítače z různých obchodů na naší emailovou adresu a my Vám výběr objektivně posoudíme a vybereme nejlepší variantu pro nákup.

Je časté, že na první pohled levnější počítač může být horší koupě, kvůli levnějším, hlučným a méně kvalitním komponentům nebo naopak dražší bude pro většinu uživatelů zbytečný, případně nadhodnocený vůči reálné ceně.

Ač se to může zdát přehnané, tak zde mohu zdělit, že značná část PC sestav nabízených na internetu není navržena zrovna ideálně a velmi často jde i o vyloženě špatné návrhy, které mají za úkol hlavně zisk pro prodejce, ale nevýhody pro kupující. Rozdíly nemusí být na první pohled úplně zřejmé a pokud se nepohybujete v oblasti pc hardwaru, tak se můžete nechat zlákat na nekvalitní, hlučné nebo nevýkonné komponenty, které budou mít vliv na celkové užívání nebo musíte platit za nevhodně zvolené zbytěčně drahé komponenty.

Prodejci se pochopitelně snaží prodat počítač s velkým ziskem a aby byl i poutavý pro zákazníky, takže se v nabídce zdůrazní hlavní lákadla ( procesor, velikost paměti, HDD, grafická karta,... ) a šetří se na jiných komponentech nebo ty hlavní dají v nejlevnější variantě. V tomto článku si rozebereme jak jednotlivé díly abyste měli co nejvíce informací, ale zároveň ve stravitelné podobě, kdy nebudeme zabředávat do velkého množství většinou nedůležitých detailů.

U herních počítačů je srdce celé sestavy grafická karta, která dělá herní počítač herním počítačem. PC by měl být tedy navržen tak, aby při osazení konkrétní grafické karty ostatní komponenty byly adekvátní k cenové třídě této grafiky a také nedegradovaly její výkon.

 

msi-gtx-1060-gaming-x-6g_i248170

Jak je to tedy s grafickými kartami? ( gpu )

Máme 2 hlavní výrobce čipů do herních grafik AMD a Nvidia a ty následně poskytují čipy a technologie výrobcům konečných komponent ( ASUS, GIGABYTE, MSI, XFX, PALIT,....).

Ať uslyšíte striktně negativní reakce na jednu nebo onu firmu, tak to nebude zrovna objektivní, protože se nedájí jednoduše zavrhnou všechny výrobky dané firmy, musí se brát každý komponent zvlášť, posuzovat ho individuálně.

Cenově jsou grafiky s čipy AMD - NVIDIA k danému výkonu nastaveny podobně a tak není mezi nimy zásadní rozdíl z pohledu základního výkonu, jedna z nich může být v konkrétní hře o kousek lepší, v jiné hře to bude zase naopak.

Grafiky Nvidia mají mírně lepší podporu ze strany výrobců her a softwarovou podporu zvýšení výkonu, AMD mají z dlouhodobé zkušenosti zase trochu lepší harwarovou výkonnost do budoucna. Jak již bylo uvedeno, rozdíly jsou až na vyjímky relativně malé a pokud nevybíráte PC na konkrétní hru, neuděláte chybu ani z jednou.

Nejlevnější současná grafická karta, která snese označení HERNÍ je Nvidia GTX 1650 nebo AMD Radeon 6500 XT a cokoliv levnějšího je jen nouzové slabé řešení nebo jen na méně náročné hry. Jako takový základ pro dnešní slušné herní PC je grafika Nvidia GTX 1660 nebo lépe RTX 3050 8GB s nebo trochu výkonnější Radeon RX 6600 8GB, které dobře poslouží i pro hraní nejnáročných her, ikdyž někdy se sníženým nastavením kvality zobrazení. Pro náročnější hráče jsou pak určeny grafické karty NVIDIA RTX 3060 nebo 4060, které budou současné hry zvládat s přehledem a i nějakou dobu výkonově vydrží alespoň na nižší nastavení her. Dražší grafiky jako NVIDIA RTX 4060 Ti, ( případně starší RTX 3060 Ti), Radeony RX 6700, 6750, 6800 a pak ještě výkonnější RTX 4070 a Radeony RX 7700XT a 7800XT jsou určeny pro nejnáročnější hráče buď s požadavkem na co nejvíce let nebo na vysoká rozlišení ( vyšší než 1920 x 1080 - fullHD ), pro více monitorů, vysoká rozlišení nebo virtuální realitu jsou určené jednak už zmíněné Radeony RX 7800XT, pak zejména 7900XT ( XTX) nebo Nvidie RTX 4070 Ti a RTX 4080, případně RTX 4090, která je ale již extrémní řešení za vysokou cenu.

Kde je ale nejsložitější výběr, je výběr konkrétního modelu od nějakého výrobce s nějakým nastavení frekvencí a konkrétním chladičem. Najít si můžete orientační výkon grafických karet s daným čipem, ale jen zřídka bude možnost si přečíst recenze na ten konkrétní model. Rozdíly mohou být jak po stránce výkonu ( tam jen ale maximálně v řádu jednotek procent ), tak hlavně z pohledu provozních vlastností, tedy co je nejvíce znát - hlučnosti. Zde procejci často využívají situace a nabízejí levné varianty grafických karet s méně výkonným a hlučným chladičem. Není zde jednoduché poradit, jak poznat, jestli nabízená grafika je super nebo ne, ale jako takové vodítko může být i to, že pokud má grafická karta jen jeden ventilátor, bude to ta horší varianta a hlavně u dražších grafik bych se tomuto vyhnul.

 

amd-ryzen-7-1700_i263800

Druhý nejdůležitější komponent herního PC je PROCESOR ( cpu ).

Hlavní u procesoru je to, aby byl dostatečně výkonný ke grafické kartě a podporoval jí tak, že může fungovat na 100% a nedegradoval její výkon. Jsou hry, které procesor využívají více, ale většina nechává značnou část práce na grafické kartě a je vhodné, aby pracovala na svůj plný potencionál. Většinou se snažíme navrhovat herní pc tak, aby byl procesor adekvátně výkonný s dannou grafickou kartou, což je nejužitečnějí pro většinu uživatelů, ale pokud je koknrétní člověk zvyklý často měnit v PC grafické karty, může vybrat sestavu, kde je procesor výkonnější než by bylo nutné k osazené grafice, ale po výměně za výkonnější grafiku v budoucnu, bude procesor pořád dostatečně výkonný.

Stejně jako u grafických karet, tak i zde jsou 2 hlavní výrobci - AMD a Intel. Oba mají své technologie související se základními deskami a nejsou navzájem kompatibilní a u procesorů Intel je i pravidlo, že s téměř každou novou řadou procesorů ( zhruba jednou za rok ), přichází nové základní desky, které nejsou kompatibilní se staší modelovou řadou. Z tohoto pohledu se jeví lepší procesory AMD RYZEN, kde je o dost pravněpodobnější, že i po pár letech budete moci do základní desky osadit aktuálně prodávaný procesor. Doporučené procesory bychom viděli na AMD RYZEN 5500 v nižších cenových hladinách, v nižších/středních bych volili AMD RYZEN 5600(X) nebo trochu dražší 8jádrový 5700X. Intel má nyní nastavené ceny o něco výše, ale dobré procesory za svojí cenu jsou I5-12400F, případně i I5-13400f. Pro ty, kteří chtějí to nejlepší za ještě přijatelné peníze tak stojí za doporučení AMD RYZEN 7600 , I7 13700F a  RYZEN 7700. Pro nejnáročnější uživatele RYZEN 9 7900X, Intel I9 13900K nebo nejlépe RYZEN 7950X. Za zmínku stojí speciální herní procesory s 3D cashe od AMD - RYZENY 8jádrový 7800X3D, 12 jádrový 7900X3D a 16jádrový 7950X3D. Tyto herní procesory jsou ideální na herní využití, ale lehce ztrácí při aplikačních operacích v různých pracovních programech.

 

silentiumpc-fera-3-he1224_i238728

Chladiče procesoru:

Většina procesorů AMD RYZEN mají u sebe v balení celkem použitelný chladič, který bude většině uživatelů stačit, u procesorů Intel je sice v balení některých modelů také, ale není moc použitelný a osobně se přikláním k nějakému příplatkovému. Pokud zájemce požaduje ticho, slušný výkon a cenu, je pro většinu PC sestav k doporučení chladič SilentiumPC Fera 5 , případně větší Fortis 5. Ve vyšších cenových relacích jsou k mání o něco výkonnější chladiče, které jsou ovšem dle mého efektivní až v případě nejvýkonnějších PC sestav. U nejvýkonnějších procesorů je vhodné už osadit účinnější vodní chladič.

Vodní chladiče ovšem nejsou většinou tak tiché, jak si lidé často myslí a nemůžete očekávat tichý chod již v základním nastavení ( dá se do jisté míry upravit ručně ) a kvalitní vzduchové budou i často tišší. Vodní chladiče jsou ale o něco výkonnější a vzhledově mohou také někoho upoutat. Osobně zatím nejsem velký zastánce vodníků za každou cenu, pokud se nejedná o velmi výkonně procesor a ušetřené peníze doporučuji dát raději na jiné komponenty.

 

msi-b350-tomahawk_i264575

Základní desky:

Tento komponent nebude tak zásadní pro výkon jako takový ( pokud odmyslím přetaktování procesoru ), ale výbava základní desky se může dotknout více či méně každého uživatele. Ať už jde podporu rychlostí přídavných komponent, počet a typy USB portů, ne/možnost připojení 5.1 repro, počty slotů na přídavné komponenty ( hlavně paměti RAM a M.2 SSD ) nebo pokud jde o možnosti taktování procesoru. Dále jsou rozdíly i mezi integrovanými zvukovkami ( nejlepší mají realtek 1220 ) a mnohé může lákat možnost ladění LED podsvícení.

Není nutné dávat do základní desky mnoho tisíc korun, ale zase na druhou stranu je dobré se vyhýbat těm nejlevnějším modelům, se kterými bude PC fungovat také, ale později nemusíte být úplně nadšení z nemožnosti osadit/připojit další komponenty nebo příslušenství.

 

crucial-red0

Paměti RAM:

V současných hrách není vyloženě nutné mít v PC 32GB paměti RAM za každou cenu ( hlavně v sestavách do cca 30.000,-). Při hraní dnešních her je většinou dostačující i 16Gb. Proto je dobré srovnávat hlavně výkon ostatních komponent. Rychlostně stačí i základní 2666 případně 3200Mhz, u rychlejších rozdíl prakticky nepoznáte a také si ověřte podporu rychlejších pamětí u základní desky. Tam, kde je vysoká frekvence znát je případ v kombinaci s procesory AMD RYZEN ( hlavně ty výkonnější), kde doporučujeme paměti 3200Mzh a rychlejší. Cenově jsou přijatelné i paměti s rychlostí 3600Mhz. Vše je ale také o ceně a pokud by stály rychlejší paměti o hodně více jak několik stovek, bude jistě efektivnější dát ty prostředky do jiných komponent.  Poslední hodnota, kterou byste mohli mít v patrnosti, je latence pamětí (  např. CL13, CL15). Ta je relativně také důležitá a u ní je menší číslo výkonnější, tzn. že např. CL15 je lepší než CL16 nebo CL17. Nemusíte vyloženě brát ty nejlevnější paměti v dané kapacitě, ale zase se nevyplatí hnát se za frekvencí za každou cenu. U nejnovější platformy od Intelu i AMD jsou již osazovány paměti DDR5 při nejběžnějších frekvencích 5600 nebo 6000Mhz, latence pamětí je ale oproti DDR4 vyšší a jsou CL 40, lepší CL36 a nejlépe CL32.  

 

asus-xonar-dx-xd_i121763

Zvuková karta:

Jak bylo už zmíněno u základní desky, tak zvukovky jsou součástí základní desky a to snad úplně každé. Nejrozšířenější jsou zvukové kodeky - starší Realtek® ALC887 nebo Realtek® ALC892, které budou většíně lidí stačit. U dražších základních desek je modernější Realtek® ALC1220. Osobně si myslím, že pokud nemáte doma reproduktory za mnoho tisíc korun a nemáte na zvuk ty nejvyšší nároky, nemusíte uvažovat o přidání přídavné zvukovky ( dá se přinejhorším dokoupit později). Ty slušnější stojí zhruba o 1000,- a více a u levnějších nebude oproti integrovaným znatelný posun.

 

 

Pevný disk:

Úložné interní disky můžeme rozdělit do 2 hlavních kategorií:

seagate-desktop-sshd-1tb_i1734041

klasický pevný disk HDD - v běžných kapacitách 1000, 2000, 3000, 4000 i více GB při rychlostech 7200 nebo 5400ot.. V současné době jsou HDD již osazovány jen jako rozšížení kapacity uložiště a hlavně tam, kde je kladen důkaz na maximální kapacitu za nižší cenu, ale nejde tak o rychlost datových přenosů. Určitě bych nedoporučil instalovat na HDD systém windows. 

samsung-mz-7te120bw_i172660

SSD disk - rychlejší varianta úložného prostoru, kde se dají rozdělit dle druhu připojení na tzv. SATA a M.2. Sata se připojují stejně jako klasické HDD a tím je omezená rychlost maximálně 600Mb/s, ale i tak je násobně rychlejší než HDD. Lepší varianta je varianta M.2, kde se jedná o karty, které se připojují rovnou do slotu na základní desce bez další kabeláže, ale hlavně toto řešení podporuje daleko vyšší rychlosti toku dat. Bežné dnešní rychlosti takových disku jsou od cca 3000 po 8000 mb/s. Kapacitně se používají nejčastěji 1000 a 2000GB. Větší jsou už poměrně drahé, menší se zase moc nevyplatí.      

wd-black-ssd-wds256g1x0c-256gb-nvme-m-2_i266064

 

seasonic-s12ii-620w-ss-620gb-f3-80plus-bronze_i93999

Zdroj:

U PC zdrojů se doporučujeme zaměřit na hrubou potřebu výkonu a posléze hlavně značku a zkušenosti s ní. Vysoký výkon ve wattech za nízkou cenu nemusí být výhodná koupě a nízká kvalita může mít za následek zničení jiných komponent v PC. V našich nabídkách používáme osvědčené zdroje SEASONIC, CORSAIR, GIGABYTE, ENDORFY,  se kterými máme dlouholeté zkušenosti a mají nadstandardní záruku 36,60 nebo i 120 měsíců. U zdrojů doporučujeme v zásadě to, že není dobré pořizovat nejlevnější modely s vysokou wattáží, ale naopak není nutné kupovat zdroje dražší než 4000,-. Převážně u nejvýkonnějších sestav můžete zvolit výkonné modely s vysokou účinností okolo 90% ( maximalizovaná využitelnost energie a minimalizování zbytkového tepla ) a odjímatelnými kabely pro lepší uspořádání uvnitř skříně. Jak silný zdroj vybrat Vám může zhruba napovědět údaj v popisu požadavků grafické karty. Výrobci grafických karet ale zpravidla udávají vyšší wattáž než by mohla stačit u kvalitnějších zdrojů, kvůli zákazníkům, kteří si kupují nejlevnější zdroje. 

 

silentiumpc-gladius-m35w-pure-black-i251263

Skříň:

Vcelku podceňovaná je volba počítačové skříně, která může skončit nepříjemným překvapením. Zájemce vybírá primárně dle vzhledu na fotce a na obrázku zdánlivě draze vypadající skříň může být ve skutečnosti superlevná a lesklá bedýnka se slaboučkými rezonujícími plechy a minimální možností chlazení, do které se ani později nevejde výkonnější grafická karta. Proto radíme, aby zákazník vybíral nejen podle vzhledu, ale také přihlédl na ostatní důležité vlastnosti PC skříně jako je pevnost konstrukce, efektivné možnosti chlazení, případně regulace otáček, odhlučnění a proti prachové opatření. U výkonnějších sestav s vyšším zahříváním bych doporučil skříň s možností vrchního odvětrání. Skříň by měla mít alespoň osazeny 2 ventilátory ( přední a zadní ) a na výkonné PC je vhodné mít 1-2 přední, 1 zadní a 1 až 2 vrchní ideálně s možností regulace otáček.   

 

samsung-s27d390hl_i189099

Monitor:

Na dnešním trhu jsou nejběžnější úhlopříčky o velikostech 22", 23", 24", 27" a 32". Cenově jsou 22" a 24" monitory vzdáleny zhruba 1000,- Kč a doporučil bych ten příplatek investovat, protože je známé pravidlo, čím větší, tím lepší a 24" je dnes takový standard.. Nejrozšířenější rozlišení je 1920 x 1080 px ( fullHD ), což je dnešní základ a to u všech uvedených úhlopříček. U velikosti monitoru by se to dalo přirovnat podobně jako u ostatního příslušenství ( klávesnice, myš, repro,...), pokud nepoznáte to lepší, bude Vám stačit i to horší.

O trochu lepší vlastnosti kvality obrazu mají panely IPS a PLS. Klasické starší TN panely mají zase mnohdy lepší odezvu. Co je trochu zavádějící, tak jsou monitory, které jsou nazvané jako herní, ale mají 60Hz jako ostatní a jejich hlavní lákadlo je nízká odezva 1-2ms. Mohu zde prohlásit, že nepoznáte rozdíl mezi monitorem s 4-5ms oproti 1ms. Je to jako byste do plné sklenice přidali jednu kapku. Pokud hrajete rychlé on-line skřílečky, mohou být ku prospěchu spíše modely s obnovovací frekvencí 144Hz a více ( ostatní mají 60Hz nebo 75Hz ), ale takové monitory těžko seženete do 4000,-.  Výrobci grafických karet AMD a Nvidia mají také vyvinuté technolofie, které výrobci monitoru začleňují do svých modelů a v kompatibilitě s příslušnou grafickou kartou to přispěje k větší plynulosti zobrazování. U AMD se technologie nazývá FreeSync, u Nvidie GSYNC. Pro FreeSync jsou k dostání monitory již od cca 2800,-, na trhu je jich o dost více a nejlevnější GSYNC monitor také neseženete pod 10000,-.  U monitorů si můžete všímat různé výbavy a možnosti připojení. Doporučili bychom už vybrat model alespoň s digitálním připojením DVI a u novějších monitoru HDMI nebo DisplayPort ( oba vedou zároveň i zvuk). Konektor HDMI se Vám může hodit pro připojení dalších zařízení ( herní konzole, Set-top-box, atd ). V současné době se stává dostupnější možnost k počítači připojit 3 monitory a hrát nebo pracovat v rozlišení  5760 x 1080px. Takto velká zobrazovací plocha pochopitelně potřebuje na hraní dosti výkonnou grafickou kartu, jako je alespoň Radeon RX580 8GB nebo Nvidia GTX 1660 6GB nebo lépe Nvidia GTX 2060, 2070 nebo AMD RX 5700 (XT). 3 monitory můžete zapojit i do levnějších grafických karet, ale u náročnějších her budete muset velmi snižovat kvalitu obrazu. Další specialitou jsou široké a prohnuté monitory v rozlišení 3440x1440, případně levnější 2560x1080, takže taková trochu užší, ale bezrámečková varianta spojení třech monitorů.

     

     

           

   

 

       

 

 

Informace pro zákazníky

Kontaktní informace

Rychlý dotaz

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Připojte se k nám
Copyright © 2024 SEO kvalitně. All rights reserved. Nastavení cookies.
Zanechte dotaz