Jak nenaletět při nákupu počítače - zásadní "maličkosti"

Pokud vybíráte počítačovou sestavu a zejména na hraní her, tak ač se může zdát takový nákup relativně jednoduchý, nemusíte být po pořízení některé zdánlivě výhodné PC sestavy zrovna nadšeni.

 

Na internetu můžete najít mnoho firem, které prostřednictvím svých e-shopů nabízí vícero variant herních pc sestav a značná část z nich není navržena úplně ideálně a někdy i vyloženě nevýhodně ( tedy pro zákazníka ).

V tomto článku se zaměříme na hlavní chytáky a lákadla, které mají za úkol působit na zákazníka chytlavě nebo naopak jim zájemce nevěnuje potřebnou pozornost.

1. slovo HERNÍ nemusí znamenat, že nabízená sestava je opravdu určena na hraní náročných her.

Pokud se zaměřujete zejména na levnější počítače na hraní her, tak velmi často jsou nabízeny nové "herní" počítače do 10.000,-, což v současné době znamená, že v takovémto PC nemůže být hardware, který je určen na hraní dnešních náročnějších her. Budou použity nejlevnější díly a hlavně tam nebude adekvátně výkonná grafická karta. Opravdu herní, ikdyž pořád ne ideální počítač se dá sestavit zdruba od 12-13 tisíc korun a pokud bychom chtěli vabrat výkon na průměrné hraní, tak se dostaneme na částku od 15 do 20 tisíc korun.  

2. velké slevy v desítkách procent, no není do bomba?

Můžete si být jistí v tom, že v drtivé většině takto vysokých slev je to jen marketingový trik a vzhledem k minimálním maržím v řádů jednotek % by na každém počítači prodělávali mnoho tisíc korun. Vysoké uvedené slevy neberte tak úplně vážně. 

3. nevyrovnané konfigurace - hlavně ať se to prodává.

Většina nabízených PC sestav, které můžete najít na internetu je navrhtuta tak, aby upoutala základní konfigurací, jedním hlavním komponentem, případně vzhledem ( skříní ) a z pohledu komplexního návrhu má větší či menší nedostatky. Pro prodejce je výhodné nabízet a zdůrazňovat tu část konfigurace, kde i laik může posoudit výkon většinou z pohledu - vyšší číslo je prostě lépe. Takže se nabízí například relativně výkonný procesor Intel I5 v kombinaci s mnoho GB RAM a několika TB harddiskem, ale na úkor levné základní desky, zdroje, skříně, SSD disku, ale hlavně často na úkor grafické karty. U takových sestav dříve nebo později můžete a většinou i narazíte na zmíněné nedostatky, což může zásadně omezit užívání nebo vylepšování počítače.

Pokud porovnáváte zdánlivě podobé počítače, často při bližsím prozkoumání narazíte na rozdíly, které na první pohled nebyly tak vidět, ale ty mohou být rozdílem mezi dobře navrhnutým počítačem nebo naopak. Oblíbené triky nebo přehmaty jsou například tyto:

  • jedna z nejlevnějších základních desek, které se dají pro daný typ procesoru sehnat ( slabé napájení - nemožnost taktování, podpora pouze pomalejších komponent, málo pozic pro další komponenty a periferie )
  • pomalejší grafické karty a jejich varianty s menší pamětí ( například poměrně nevýhodná NVIDIA GTX 1060 3GB, když existuje i perspektivnější a lepší 6GB )
  • nejlevnější varianty grafických karet s méně výkonnými a hlučnými chladiči
  • mnohojádrové, ale slabé procesory AMD FX, které bychom už v této době do nových počítačů nenabízeli
  • již nevýhodné varianty s procesorem Intel řady Kaby Lake - I5 7400, který má nižší výkon než Intel I3 8100 z nové řady Coffe Lake a je dražší
  • celkově je dobré si rozklíčovat aktuálnost daného modelu procesoru, protože třeba Intel I7 může být i 10 let starý model. 
  • pomalepší paměti DDR4 2133Mhz při stejné kapacitě
  • levné a méně kvalitní zdroje ( někdy ani není uveden přesný typ ), což zvětšuje riziko poruch a hlučnosti
  • levné a často hlučné skříně, které vypadají dobře na obrázku, ale ve skutečnosti nejsou moc praktické a mají třeba horší odvětrávání.
  • i drahé sestavy jsou nabízené bez SSD disku, jsou tedy levnější a leckterý laik tuto informaci přehlédne a porovnává jen konečnou cenu celé sestavy

 

Spolu s počítačem vybíráte zároveň i prodejce a pokud Vám nenabízí optimální konfiguraci a snaží se Vás pouze jednostranně nalákat, může to hovořit o serióznosti nebo kompetentnosti takové firmy, což může souviset i u dalších služeb nebo při reklamaci.

 

 

 

 

   

Kontaktní formulář
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Informace pro zákazníky

Kontaktní informace

Rychlý dotaz

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Připojte se k nám
Copyright © 2024 SEO kvalitně. All rights reserved. Nastavení cookies.
Zanechte dotaz